Jump to content
Corsa-C.ro
Sign in to follow this  
sromulus2012

Erori blocare usi + modul comfort

Recommended Posts

Salutare, 

Am si eu urmatoarele erori care au status 'Prezent' si nu pot sa scap de ele sub nici o forma :

B3140 este Unlock microswitch malfunction

B3150 este Lock microswitch malfunction

B3803 este Comfort closing low voltage or Circuit open.

Am inteles ca primele doua se refera la inchiderea usilor, intr-adevar pot sa le inchid pe toate din butonul de pe usa dar nu le pot deschide .

(http://workshop-manuals.com/vauxhall/astra-j/body_systems/vehicle_access/other_information/dtc_b3140_or_b3150/)

Ce am incercat : sa dau cu spray de contact in mufele dintre usa si prag dar nu a functionat, de asemenea nu am inteles de ce la deconectarea usilor, acel DTC ramane tot ca 'Prezent'.

Cel de-al 3-lea DTC am inteles ca are legatura cu functia de One-Touch-Close. Intr-adevar, functioneaza sa apas odata mai lung ca sa inchida si sa deschida geamul, daar la decapotare nu se mai lasa jos 5 cm geamul din stanga cum facea cel din dreapta.

Va multumesc !

Edited by sromulus2012

Uite aici schema, scoti BCM din cutie, bagi bolduri in mufa ca sa masori S1_Y13D.

Masori cu ohmetrul la mufa BCM intre masa caroserie si pin X45:10, trebuie sa ai o anume rezistenta, apoi bagi cheia si incerci sa inchizi, deschizi, valoarea rezistentei trebuie sa se duca inspre 0 ohmi, acum depinde si de aparatul tau de masura cat arata cand pui tresele in scurtcircuit. La mine am vreo 0.2 ohmi cand le pun in scurt.

Apoi masori intre masa caroserie si X45:28 si faci la fel, inchizi/deschizi, ca nu stiu exact care e. Rezistenta trebuie sa fie la fel cu testul dinainte, iar cand inchizi/deschizi (numai una din functii), trebuie sa fie catre 0 ohmi.

Pune aici rezultatele, cel mai bine cu poze. Eu banui modulul din usa defect, de altfel si erorile tot asta zic.

Rezistentele alea in paralel cu micro-switchurile sunt folosite pentru detectie defect, de aici si erorile pe Present.

inchidere.pdf

Dupa ce esti gata, masor si eu, ca masina mea oricum e bucati facuta.

Edited by liviu2004