Jump to content
Corsa-C.ro
floryn_c90

Problema iluminare CD30

Recommended Posts

Cu placere. Azi am primit un cd30mp3 cu aux in, m-am jucat putin cu el, cu display resetat si radio codat, tot imi merge iluminarea. Intind sa cred ca radioul tau e defect pe undeva. Mai bine cauti altul cum am gasit eu cu auxin.

Buna! Domnule eu calatoresc prin tara cu serviciu daca esti prin drum... oricum cam degeaba iau interfata cu mine... ca memoria din tid... cu ce o dau afara... eu cu letconul nu ma risc... nu ca ar fii mare inginerie... dar daca iese rau... ramai si fara ecran... asa macar... merge daca nu face bip bip din 5 in 5 secunde... poti traii si cu el asa... sau poate te prinde aghiuta si vrei bc... atunci am un gid....:wub:..

Salut! Nu are rost sa le împerechez atâta timp cât CD30-ul  mai mult ca sigur e defect și nu am codul la niciunul. Acum nu sunt resurse pentru asta, însă clar o sa trec pe viitor la CD30 MP3 cu GID ca sa afișeze și BC. Beep-uri nu face, așa ca este cel puțin ok deocamdată.

Pentru cel în cauza, aștept niște LED-uri precablate, albe pe 12v, foarte mici în diametru pe care sper sa le introduc în golurile dintre fata și placa. Știu ca este improvizatie și nu prea sunt adeptul lor, dat în situația de față, dacă se strica sau nu merge operatiunea, nu am nimic de pierdut, sau cel mult 2 ore de lucru. Oricum nu o sa ramana mult pe mașină. 

Mulțumesc!

hmm... crezi ca ledurile smd is mai usor de lipit cu letconul...pe placa fata la cd30... gresit.... alea is foarte sensibile la cadura.... nu recomand fara statie cu temperatura reglabila.... risti sa ramai fara padurile de conectare... si apoi doar mama electronistului ti le mai reface... stiu ce spun asa ca lasale pe culoarea lor originala altfel noaptea la drum lung... iti freaca ochii de numa numa... eu merg cu ele cat mai inchis... doar sa vad viteza... si asa este ledul verde de la pilot automat enervant de numa numa...

:) Tocmai asta e problema. Smd-urile originale nu functioneaza. Eu doar o sa inserez câteva led-uri rotunde mici in diametru, lipite cu hot stick-uri, puse pe poziții de ex, care sa lumineze cât de puțin încât sa disting butoanele noaptea.  Cel puțin asta e teoria, intervenție temporara. Nu lipesc nimic pe placa de baza. Dacă îmi iese operațiunea o sa urc aici câteva poze. Ms!

Revin cu o prima fotografie cu LED-urile aprinse. Am realizat ce am spus mai sus. Am introdus câteva LED-uri foarte mici intre fata și placa și sunt mai mult decât mulțumit de rezultat. Nu am reușit sa introduc mai multe led-uri în zona cifrelor și a funcțiilor din stânga, însă nici nu am insistat prea mult. Ce mă interesează se vede mai mult decât bine, și anume partea din mijloc. Butoanele nu agata si culisează frumos. 

Poza este făcută cu playerul dat jos. O sa revin cu poza de ansamblu după ce îl pun la loc pe mașină. 

20180517_231215-1.jpg

Am montat azi cd playerul pe masina. Am schimbat becurile si la control climatizare. Rezultatul îl puteți observa în fotografiile atașate. 

Concluzia este urmatoarea:

- cd player defect pe partea de iluminare;

- subiectul poate fi inchis pe motiv de "improvizație".

Mulțumesc!

20180518_213025-1.jpg

20180518_213100.jpg