Jump to content

Functionare Electroventilator Corsa C

c.dragos
 Share

Recommended Posts

Buna seara,

Am o problema si sper sa ma puteti ajuta.

De curand am montat un Z20LET(de pe un Astra G) pe un Corsa C si am o nelamurire in ceea ce priveste functionarea corecta a electroventilatorului de pe Corsa. Odata cu montarea noului motor am montat si unitatea cu relee ce comanda electroventilatoarele Astrei.

Astra are montate doua electroventilatoare fiecare cu cate 3 fire:

-primul(montat pe radiatorul de apa): rosu/alb(conectat in unitatea de relee), rosu negru(conectat in unitatea de relee) si maro(-);

-al doilea(montat pe radiatorul de AC): rosu/alb(conectat in unitatea de relee), rosu negru(conectat in unitatea de relee) si maro/alb(conectat in unitatea de relee).

Corsa are un electroventilator cu 4 fire : 3 plusuri, fiecare corespunzator unei trepte de viteza (rosu/galben, rosu/negru, rosu/alb) si maro/verde(-).

Problema mea este ca nu stiu unde pot conecta cele 3 plusuri ale electroventilatorului de Corsa pentru a avea o functionare corecta a acestuia.

Multumesc.

parerea mea .... daca tot ai facut modificare la motor ce te-a impiedicat sa pui aeroterma de pe astra? spui ca ai schimbat un motor si te impotmolesti la niste prinderi de ventilator?... schemele electrice conform tis 2000 sa fie.. dar ma indoiesc ca se vor pupa cele de corsa c cu astra g... is fiecare din "liga" ei... oricum... acum sa te gandesti la omologare individuala... frane, motor... si cine stie ce mai cer inteligentii de la RAR... asta daca vrei sa meri cu dansa pe drum.. in rest numai de bine si bravo pentru tenacitate...

p.s. daca ai asa multi cai.. acuma trebuie sa stai si pe drum.. vezi de un ESP...

C.dragos, o sa ma uit si eu prin scheme dar m-ai prins intr-o perioada aglomerata.