Jump to content
Corsa-C.ro
liviu2004

Sistemul CAN Bus în Corsa C

Recommended Posts

În Corsa C, sunt 2 sisteme CAN bus, CAN-E bus, cunoscut ca și E bus și CAN-V bus, cunoscut ca și V bus. Singura diferență între ele este rata de transmisie:

- V-Bus: rata de transmisie 500 kBit/s (un bit are o lungime de 2 microsecunde)

- E-Bus: rata de transmisie 47.6 kBit/s (un bit are o lungime de 21 microsecunde)

Body control module este un nod al E bus cât și a V bus. Pentru acest scop, are 2 controlere de comunicație. Dacă datele trebuiesc transmise de la un nod V la un nod E, sau vice versa, body control module convertește datele.

Fiecare nod are conexiunile lui la mufa de diagnoză, indiferent de CAN bus.

E=E-Bus

V=V-Bus

uC=Microcomputer

XX=unități de control posibile

A15=Body control module

A37=ecu ABS

A38=ecu ABS/TC

A84 A=ecu Multec-S(F)

A84 B=ecu Motronic 1.5.5

A84 C=ecu Multec-S(F)

A84 D=ecu diesel EDC-ECD V5

A112 A=ecu cutie automată

A112 B=ecu cutie manuală robotizată

P3= Ceasuri bord

XD=mufă diagnoză

La începutul și sfârșitul rețelei, CAN bus se termină cu o rezistență de 120 ohmi. Rezistențele de capăt sunt de obicei integrate în unitățile de control. Rezistența între CAN high și CAN low este de 60 ohmi cu circuit închis datorită conexiunii în paralel.

canbus.png

Ca idee, așa se prezintă sistemul CANbus la Corsa mea, după conversia la CD70 și GID.

corsa c canbus.png

Mai jos e o poză cum arată semnalele pe high speed canbus.

1 este semnalul Hi

2 este semnalul Low.

Semnalele sunt în opoziție de fază. Operarea într-un singur fir în caz de defect nu este posibilă. Tensiunea pe Hi este de 2.6 V fără semnale transmise. Pe Low tensiunea este de 2.4 V.

canbus signals.png

Mi-am luat un osciloscop să pot urmări semnale de la senzori, dar am zis să-l leg și la mid speed canbus, interesante poze. Pe viitor sper să pot decoda din aceste mesaj

cd70-gid mid speed canbus 1.pngcd70-gid mid speed canbus 2.pngcd70-gid mid speed canbus 3.png

Cum ai reusit tu sa citesti mesajele CAN daca masina din 2000 pana 2006 mufa obd nu are conector de CAN H/CAN L ?

Masina foloseste K Line-ul , adica un sistem ISO , adica mai pe scurt avem un protocol ISO 9141-2

Mesajele inca nu am reusit sa le decodez dar ziua aia nu e prea departe. Hai sa te lamuresc. Ce vezi mai sus e mid speed can, iar de la conversia cdr2005 la dvd90, au aparut si firele de mid speed can in mufa obd. Iar high speed can, nu ma impiedica nimeni sa ma conectez la mufa ecu. Dar mai nou am tras hscan si la mufa obd. Simplu.

ma gandeam sa ma leg de CAN (H/L) direct de la conectorul de la ceasuri din moment ce nu am in OBD, ca tot in paralel lucreaza iar eu vin doar cu un receiver ( pc-ul ), ma gandeam sa fac un pcb cu un max232 pentru k line , dar ma pun sa studiez daca am posibilitatea sa ma leg unde am zis adineaori

La ceasuri ai Low speed canbus. Nu lucreaza in paralel cu alt canbus.

Posted (edited)

De vreo 3 saptamani ma joc cu decodarea canbus-ului.

Pana acum am reusit sa decodez:

HS CAN: senzor unghi volan

LS CAN intre BCM si IPC: faruri ceata fata, faruri ceata spate, turatie motor, afisaj pt cutia automata (P, R, N, D, 3, 2, 1, sport, winter, fault), semnalizare stanga, semnalizare dreapta, avarii. Mai am vreo cateva, dar n-am mai avut timp.

9B5AA28A-5324-4237-AF87-A702F94E6F9E.thumb.jpeg.04a5c7cbd79d227cdb0197800b685ecf.jpeg

Edited by liviu2004