Jump to content

Maneta stergator cu butoane vectra c

Recommended Posts

Salut ! Am schimbat maneta de la stergatorul de parbriz cu o altă maneta cu butoane la o vectra c din 2005, dar nu sunt functionale.butoanele sunt pentru bc (consumul de benzina al masinii) de pe GID , sau pentru a naviga în meniul general pe GID ?? Se pot activa cumva din Opcom sau e o altă procedură de activare?...Mentionez ca pot naviga in meniul bc cu butoanele de pe volan (tip scroll)

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

O sa vad in ce stare este Cid-ul pe care il am , si sa citesc ce memorie are si o revin cu alte date despre el .Multumesc frumos pentru sfaturi !

Aparatul pare capabil. Utilizatorul ... nu stiu. Pana acum nu sunt convins. Eu incerc sa invat de bine.

Asa DA. Codul este 9772. Procedura este urmatoarea. radio si ecran original pe masina. Dezactiveaza protectia in radio, cu codul radio. Instaleaza cid nou. Activeaza protectia radi

Posted Images

Motorul x18xe s-a terminat in anul 2000. Probabil vorbim de z18xe.

Probabil trebuie programare. Nu stiu ce poate opcom in cazul tau. Functia butoanelor nu o cunosc, ar trebui sa scrie in cartea masinii.

Totusi parerea mea este ca maneta nu e din auto 2005. Cine stie din masina donoare ce inventii a vrut proprietarul.

Edited by liviu2004

Maneta se pare ca este pt.computerul din bord ( bc board computer), poate accesa consumul instant de combustibil 

Screenshot_20200805-184403_Gallery.jpg

Screenshot_20200805-183554_Gallery.jpg

Ai reusit cu opcom? Banui ceva in meniul CIM, program variant configuration. N-am un CIM la indemana sa probez cu tech2.

Nu am reusit, nimic, nu mai merge laptopul pe care am op-comul ....revin , când gasesc alt opcom 

• 2 weeks later...

Buna ziua !Nu am reusit cu op-comul,am verificat este activat modulul computer pe interfata, nu sa modificat nimic în plus,pentru acea maneta de bc,mai intrasem in alta parte a interfața, am schimbat un code index, si nu mai schimba modul radio/cd, am pus alt cod si reusit sa o fac la loc acea comanda si m-am oprit sa nu mai "dereglez" si alte meniuri de la CD70,multumesc pt."suport". As mai avea o intrebare în legătură cu un display CID pe care vreau sa-l montez în locul GID, dacă se poate "transfera" memoria de la Gid la Cid (bineinteles sa fie acelasi tip de memorie) este posibil operația?

Daca ai nevoie sa stii ce code index trebuie sa aiba masina, in diverse module, posteaza seria de sasiu. Si exact in ce module intri, ca nu mi-e clar.

Gid/cid, nu exista ce vrei tu sa transferi memorii. Chiar daca fizic e acelasi tip, datele incluse nu sunt compatibile.

Ai doua variante. Cumperi cid fara cod de securitate, scoti cip de pe placa, citesti memoria, iti dau codul si resetezi programezi cu opcom. Ori cumperi cid gata resetat si il programezi pe masina.

CID de vectra c are memorie 93C66. Aici imaginea de pe site-ul lui pecky. Ca si scule iti trebuie minim o statie cu aer cald, 350 grade, debit mediu spre scazut, sa aiba si ciocanul de lipit, cititor programator de memorii ar fi bun upa usb poate sa fie si varianta copiata. Bine, toate astea daca CIDul este inca codat iar codul necunoscut.

cid-93c66-2.thumb.jpg.2d41359619a51a8605767fd041a9ca18.jpg

Edited by liviu2004

Salut ! Am luat Cid-ul de vectra c,  am dat la cineva sa imi citească memoria , dar il mai lipsește ceva sa scoată codul în varianta finala , mi-a trimis niste fisiere care poate reușiți d-voastră sa le descifram în final

20200820_054620.jpg

93C66(ISP)_20200825_121513 Ilie.BIN 93C66(ISP)_20200825_121804 hex.HEX 93C66(ISP)_20200825_121622 3.BIN

Eepromul nu e citit corect. Cu HxD ar fi trebuit sa recunosti o serie de sasiu in partea dreapta a ecranului.

eepromul e citit in 512x8 bits sau 256x16 bits?

Daca ai platit pentru serviciu, cere banii inapoi si cauta pe altcineva.

Edited by liviu2004

Din pacate, nimic bun. Cum ziceam, schimba persoana ca face experimente pe tine, clar nu a mai facut asa ceva vreodata.

Nu-i de mirare ca a citit ce a citit. Memoriile nu se citesc in circuit. 

Cand am scris ca trebuie minim statie cu aer cald, amicul tau ce facea? Zambea la mine? Las ca stiu eu mai bine? Pai?

Aparatul pare capabil. Utilizatorul ... nu stiu. Pana acum nu sunt convins. Eu incerc sa invat de bine.

Edited by liviu2004

E mult mai bine, acum se vede si o serie de sasiu DAR. Tot fisierul pare sa sufere de byte swap. Adica daca ai valori in hex, sa zicem 00 AA BB CC, programul asta de citit le-a sucit, vine AA 00 CC BB. Din pacate n-am soft de sucit, stiu ca sunt pe internet dar n-am gasit nimic free iar eu nu am timp sa sucesc 480 de valori. Sa vada la el in soft ce bifa e pusa de suceste valorile aiurea.