Jump to content

Maneta stergator cu butoane vectra c

Recommended Posts

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

O sa vad in ce stare este Cid-ul pe care il am , si sa citesc ce memorie are si o revin cu alte date despre el .Multumesc frumos pentru sfaturi !

Aparatul pare capabil. Utilizatorul ... nu stiu. Pana acum nu sunt convins. Eu incerc sa invat de bine.

Asa DA. Codul este 9772. Procedura este urmatoarea. radio si ecran original pe masina. Dezactiveaza protectia in radio, cu codul radio. Instaleaza cid nou. Activeaza protectia radi

Posted Images

Asa DA.

Codul este 9772. Procedura este urmatoarea.

radio si ecran original pe masina. Dezactiveaza protectia in radio, cu codul radio.

Instaleaza cid nou.

Activeaza protectia radio, cu codul cid 9772.

Dezactiveaza protectia radio cu codul 9772.

Activeaza protectia radio cu codul original al radio (masinii).

Atentie la programarea mid speed canbus al radio, sa contina toate modulele existente gen clima, radio, ecran, uhp4, dab sau ce e instalat din aceste optiuni. Altfel nu va merge procedura de mai sus!

Atentie ca ecranul si radio sa nu fie in timp de asteptare de securitate!

La o verificare cu op-comul, imi mai apar niste erori pe display ,dar functioneaza toate ,si pe CD70 

20200829_113728.jpg

20200829_110357.jpg

La o verificare cu op-comul, imi mai apar niste erori pe display ,dar functioneaza toate ,si pe CD70 

Masina ta are clima? Daca nu, du-te cu opcom in cid, programming, midspeed canbus si pune ecc pe not present.

sterge erorile si vezi ce mai apare.

"Multumesc frumos pt.sprijinul ,rabdarea si intelegerea care ati acordat-o în problema mea!!" Toată "stima și considerația o meritati din plin ""pentru ceea ce faceti, e un lucru "deosebit"cand vrei sa ajuți pe cineva cu ceva care nu se descurca in acest domeniu !

Nu aveam activata "clima " în setari ,descoperisem ca nu functioneaza, (era -"not present" ) acum e ok ! La cd 70 este necesar legat pinilor pt. "vss speed signal " ?, nu folosesc navigatia, am inteles ca si cablu acela RGB e folosit doar la comunicarea pe harti cu navigatia de pe cd70....

Firul pentru viteza vehicul vine in mufa cd70 la pinul 37m culoare albastru / rosu. Vezi daca masina are in echipare. Cred ca are nevoie pentru pozitionare corecta harta, desi problema asta parca era mai evidenta la Astra H / Zafira B plus functia de navigatie fara semnal GPS (limitata bineinteles, "dead reckoning"), cand treci prin pasaje, tuneluri, etc.

image.thumb.png.85f5941f995e3aa887c1ac87367cc9e4.png

Edited by liviu2004

Nu cred ca e nevoie,  deoarece momentan nu folosesc navigatia care implica mai multe : antena gps , hărți de navigație...

Activarea meniului de sunet AUX-sound la CD70 , bănuiesc că implica up-date pe soft la Cd70 si montajul  pe placa a integratului de sunet tda8579 ? .....Incerc pe alta cale pe meniul de AUX-IN , sa vad daca reusesc sa ma conectez pe acei pini de intrare TEL ,la un modul  de cititor de card

Am citit pe undeva ca sunetul tel este filtrat, deci nepotrivit pentru muzica.

aux in implica update soft, schimbare code index si lipire componente pe placa. Netul e plin de manuale in pdf, ca de altfel si aici:

Edited by liviu2004

De fapt ce modifica acele coduri index audio? , am gasit si eu in meniul op-com ... Unde gasesc sa studiez un manual op-com , mai explicit?

20200829_111526.jpg

20200829_111539.jpg

20200829_111555.jpg

Nu exista un manual opcom, doar ceva de baza pentru immo dar nu a stat omul ala sa copie mii de pagini din documentatia opel. Plus ca nu avea nici drepturi.

Tu fa modificarile hardware, ca modificarea code index e fix o banalitate.

Unde gasesc , acel soft care activeaza meniul Aux-in la CD70? , este un link disponibil sau trb facut un Cd pt soft ?

In legatura cu codurile audio, nu stiu ce modifica esențial, practic meniul audio este acelasi standard reglaj :volum,  reglaj sunet audio (înalte, bass, fader, )interesant este cum se activează modul volumului de sunet în funcție de viteza masinii ? probabil trebuie verificat dacă are influență legarea acelui pin VSS (pin37 )...

Ti-l dau eu cand vine momentul. Trebuie facut cd.

Partea cea mai grea este sa lipesti componentele pe placa, bine, si sa faci rost de ele.

Code index spune radio pe ce masina se afla si daca activeaza auxin in meniu sau nu. Nu are legatura cu VSS. Iti imaginezi ca nu exista detalii la liber ce EXACT schimba acest code index in functionalitate, dar sincer sa fiu, nu-mi bat capul, eu pun ce e corect pentru masina si imi vad de alte treburi.

Am facut comanda ,astept sa primesc integratul audio si dupa aceea sa il montez ....Multumesc frumos pt. asistenta acordată!

Mai am diverse plăci cu diverse componente smd, cred ca gasesc, restul, mai "grea" mi se pare partea cu softul unde sunt niste "riscuri" , sa nu dea ceva erori, sa raman fara cd

• 1 month later...

Salut ! Am facut rost de piese pt.modificarea Cd70 navi pt auxiliar , am o nelămurire în legătură cu schema electrica care apare în 2 variante , în linkul (varianta 2 pdf)care l-am descărcat de aici , sunt niste piese care lipsesc si alte valori la niste rezistențe sunt modificate fata de cel din varianta 1 pdf) ?Conform schemei de mai jos , lipsesc 5 rezistențe ... Mai există și o alta schema actualizata ??

Screenshot_20201013-204703_Drive.jpg

Dacă căutai prin forum găseai asta "Combo C adaugare aux in la CD70 NAVI" acolo este schema componentelor care cu succes am folosit-o la cel putin 30 aparate.

Plus ca numerotarea condensatoarelor e greșită, în schema pe care am postat-o este de la C1 la C9 iar ghidul modificat apar până la C12 ?!( ex .condensatoarele polarizare sunt C8 si C9 versus C11 -C12 )....

Intradevar sunt 2 scheme si ambele functionale. Bazate pe documentatia online a cipului audio. Eu am mers pe varianta de pe forum si nu am dat gres niciodata. Pentru ca schemele sunt facute de persoane diferite, fiecare si-a ales numerotarea componentelor. Aceste scheme nu sunt extrase din schemele oem.

Edited by liviu2004