Jump to content
Corsa-C.ro
Sign in to follow this  
liviu2004

Un alt alternator, de la 100A la 120A

Recommended Posts

Ma bate gândul să schimb alternatorul. Fac drumuri scurte cu Corsa și nu cred că face față alternatorul să încarce bateria. Mai ales că am pus cam mulți consumatori pe ea. Acum are alternator de 100 amperi, cod GM 93175796, alpha code TZ, Bosch. Model care s-a montat pe Z14XE, Z16SE și Z18XE.

Am găsit un cod de alternator de 120 amperi, Corsa C, care s-a montat, cel puțin teoretic pe Z14XE, Bosch, cod GM 9195336, alpha code WX, înlocuit de GM 93177834, alpha code YU. Am găsit un alternator cu acest cod de la o Meriva Z16SE din 2005, cu 112067 km la bord.

Preț 50 eur, livrat la ușă. Îl aștept. După poze, e jegos, plin de ulei și cu aluminiul oxidat.

post-5-0-66242500-1411323644_thumb.pngpost-5-0-01141200-1411326128_thumb.pngpost-5-0-32824100-1411326138_thumb.png

Salut! Ai reusit sa faci ceva cu alternatorul? Si eu as vrea sa trec la unul mai mare, sa vad daca se poate si fizic.

N-am terminat cu el. L-am facut bucati si am gasit periile cam uzate la regulator si la rotor. Am luat kit de reparatie rotor, nu gasesc regulator pe bosch si m-am blocat putin cu asamblarea.

Deocamdata am pus osciloscopul pe cel existent, inca lucreaza bine.

post-5-0-07605100-1437595892_thumb.png

Recent nu l-am verficat,dar prin ianuarie l-am reconditionat,inclusiv rotorul deorece isi daduse duhul. Am reusit sa merg vreo 30 de km pe baterie si am ajuns pe roti in service.

Pe mine ma bate gandul la unul mai puternic deoarece vreau sa pun incalzitor cu bujii pe antigel si sa am rezerva considerabila de curent :-)