Jump to content
Corsa-C.ro
liviu2004

De la CD30 MP3 cu TID la CD70 NAVI cu GID model 2006

Recommended Posts

Nu te mai chinui, stai linistit cu cele 3 fire, sa le pui pe 1.3 cdti e inutil, nu a gasit nimeni pinul de consum pe ecu.

un ochi arunci la ce a facut Liviu si pe undeva is codurile la cochilie....

cod GM 13169785 și GM 13169787

Edited by lupan bogdan

Salutare! Sunt nou pe aici, numele meu este Mihai si detin o Corsa C GSI 1.7 cdti, an 2005 iar de cateva zile ma chinuie functionarea corecta a GID-ului, precizez ca masina a venit echipata cu CD30 MP3 si TID, din auzite ar fi full can, astazi am reusit legarea pinului 1 de la ECU de pinul 16 de la GID, am obtinut afisarea consumului instantaneu dar nu am inteles exact din cele doua scheme postate de domnul Liviu unde ar trebui legate celelalte 2 fire (momentan la Range apare Fault iar valoarea consumul mediu afisat este eronata). Daca exista colegi care au mai montat si ma pot ajuta cu ceva informatii le-as fi recunoscator. Va multumesc!

Mai ai nevoie de asa:

- pinul 15 de la GID, se duce la cutia BCM, mufa X1 pin 46. Firul este albastru negru de 0,5. Ai schema pe prima pagina. Sau la BCM mufa X46 pin 89. Te uiti pe spate la BCM, pinii sunt numerotati si nu se repeta de la o mufa la alta.

- pinul 12 de la GID, se conecteaza la radio, tot fir albastru/rosu, pin 37.

- pinul 13 de la GID, fir verde, se leaga la motorasul de EPS directie, mufa alba, fir verde.

Spor, sa pui poze cand e gata.

Multumesc mult liviu2004, munca a dat rezultate, inca nu sunt convins de afisarea consumului mediu, o sa testez cu alte index-uri din OP-COM, momentan am index04 din cate imi amintesc. Am atasat cateva poze din timpul "lucrarii" si cu rezultatul final. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Frumos, codul corect ti-l zic eu, ce dimensiuni ai la cauciucuri si ce soft ai la gid? Vezi cu opcom.

Salutare, ma bag si eu ca musca in lapte, dar s-a terminat meseria la o problema pe care o am si nu gasesc rezolvare. Am o meriva  A z17dth, masina care are platforma comuna cu corsa C, cred ca si cu tigra B. Masina a venit cu TID din fabrica. Am gasit din intamplare prin dezmembrari un GID tot de o Meriva aceeasi motorizare singura diferenta pe care am vazut-o era cd30 mp3 si incalziarea in scaune, eu am cd30 normal si fara incalzire. Impreuna cu un amic electronist am reusit sa le imperechem, totul functioneaza inclusiv comenzile de pe volan, dar nu merge functia de BC. Valoarea de la range in loc sa scada creste si se opreste la 1500, la consumul instant nu am nimic se modifica doar din L pe ora in km cand se misca masina, iar pe BC se modifica niste chestii pe acolo dar nu au nici o legatura cu realitatea. Acum nu stiu trebuiesc trase niste fire de la ECU sau e o problema de codeindex, in opcom nu am prea multe variante de programare doar doua si sunt cam la fel nu schimba cu nimic. Eu am mufa cu 32 de pini si sunt populati 21, am vorbit cu ce-l care a dezmembrat masina si l-am pus sa numere pinii din mufa originala iar el avea 23 de pini. Multumesc

Fa poze la mufa ecran, astfel incat sa vad ambele parti, ce fire sunt trase si la ce pozitie. Apoi iti zic eu ce si cum, nu mai pierde vremea de pomana.

Din experienta mea la Meriva A, ai fire trase pana la mufele de la stalp jos stanga fata, la piciorul tau stang. 

O sa fac si poza si le voi atasa, dar pot sa iti zic ce pini am lipsa din GID, dupa pozitie imi lipsesc 8,9,14,17,18,21,24,25,28,31,32., unde 1 este dreapta jos si 32 este stanga sus. Sa inteleg ca ar fi trase firele dar se opresc in stalpul  din stanga fata?

Posted (edited)

Cum adica 1 dreapta jos adica ce e jos pentru tine, ca mufa aia o pot tine in toate directiile.

Pinii aia sunt numerotati in mufa, ma gandeam ca scoti capacul.

Da fa o poza, ca nu e asa dificil cred.

Din experienta mea la Meriva A, firele se opresc la stalpul din stanga fata, si pentru functionare completa trebuie sa se mai duca si prin alte parti.

Edited by liviu2004

Era o schema pe prima pagina si am facut eu comparatie da cred ca bateam campii, atasez niste poze sper ca se vede. Multumesc

IMG_20190304_085556.jpg

IMG_20190304_085600.jpg

IMG_20190304_085604.jpg

IMG_20190304_085614.jpg

IMG_20190304_085617.jpg

IMG_20190304_085618.jpg

1 hour ago, hmalex87 said:

Vreo părere ceva?

Iti raspund cand pot. Ai in mufa tot ce iti trebuie. Ramane cum am stabilit, iti lipsesc fire mai departe de mufa X5 si posibil X1. Ai zis ca ai TIS2000, le vezi si tu acolo.

Scuze, cred că n-am înțeles bine, deci firele sunt trase de la stâlp până la mufă nu și de unde ar trebui să ajungă până la stâlp? Am descărcat niște versiuni de tis2000, dar nu m-au ajutat cu nimic, este pentru alte mărci GM. O sa mai caut, probabil lucrurile ar fi mai simple cu un Tech2, am găsit un băiat la Galați dispus să mă ajute, rămâne să și ajung acolo. Mulțumesc de ajutor n-am vrut sa par insistent😊

Da, de unde trebuie sa ajunga pana la stalp, nu sunt. De la stalp la mufa gid, sunt toate. Probabil iti lipseste unu doua.

baiat din GL, lumea e mica sa stii .... 😁

pierzi vremea cu tech2, daca nu ai firele trase mai intai. Drum de pomana si benzina arsa.

Cum ziceam, am mai facut o meriva din asta, tot asa, nu mergea BC, deci stiu ce vorbesc.

Nuu, nu de mine zic, desi de loc sunt tot din Galati, dar acum la 2300 km departare.

Olanda? Am văzut la profil NL, și mașina mea tot de pe acolo ii.Pai când am puțin timp liber mă apuc sa caut firele sa vad ce găsesc pe acolo, ciudat adică au tras fire de la stâlp la display, dar până la stâlp sau decis să facă economie adică vreo 2 m de cablu. Complicată treabă speram sa fi mai aproape, trebuie neapărat să găsesc un tis funcțional. O seară bună.

Posted (edited)

Nu sunt singurul din Gl care stie sa traga 2 fire. Cum ziceam, e o lume mica, catastefan e pe acolo. Are tech2, are scheme, nu stiu daca are fire si chef sa faca bucati cutia BCM. 😂

Edited by liviu2004

Adevărat mica e lumea, i-am trimis un mesaj pe clubopel cu seria de șasiu a zis că se rezolvă cu Tech2 nu a zis nimic de tras fire, eu oricum nu mă bag sunt șanse mari să bulesc ceva , am găsit un tis2000 dar după ce am căscat gura la el vreo oră am zis sa las pe cineva care știe ce face,chiar dacă trag firele n-am cu ce sa fac programarea. Probabil o sa ajung in Galați peste vreo lună.